W czasie gdy władzę miał ten, kto dzierżył miecz, a Włochy w takiej formie jaką znamy dziś nie istniały na świat przyszedł Dante Alighieri, który napisał dzieło przełomowe do tego stopnia, że uważa się je za jedno z pierwszych dzieł renesansowych.
Młodość Dantego
Dante Alighieri przyszedł na świat w 1265 roku we Florencji, która, tak samo jak cała reszta włoskich miasteczek, stanowiła wtedy samodzielne państwo. Urodził się w rodzinie drobnoszlacheckiej, gdzie jego rodzice dbali o wykształcenie. Studiował literaturę, filozofię, retorykę i teologię.
Dante Alighieri – Twórczość
Przedwczesna śmierć Beatrycze Pontinari w 1290 roku, w której był zakochany, natchnęła go do napisania pierwszego dzieła – Vita nuova. Przez następne lata (1294-1308) Dante oddał się pracy i działalności politycznej, która ostatecznie doprowadziła go do wygnania z miasta. Tam rozpoczął pracę nad swoim największym dziełem – Boską Komedią. Oprócz tego Dante napisał wiele innych dzieł, takich jak De monarchia, Fiore, Convivio, czy Epistolae.
Boska komedia – Dante Alighieri
Najbardziej znanym dziełem florenckiego poety jest Boska komedia, którą pisał na wygnaniu od 1308 roku aż do 1321, czyli do swojej śmierci. Jest to pierwszy utwór napisany w dialekcie toskańskim, ponieważ Dante uważał, że literatura powinna być tworzona z językach narodowych, co w tym okresie było ideą przełomową. Poemat to wizja twórcy o podróży przez trzy etapy życia pośmiertnego – Czyściec, Piekło i Raj. Jest to widoczna kwintesencja średniowiecznej filozofii i silnej wiary chrześcijańskiej połączona niekiedy z rozkwitającymi ideami renesansu. W niebie umieścił także swoją ukochaną Beatrycze, która pełni rolę przewodnika.
Boska komedia charakteryzuje się fascynacją liczbami. Dante podzielił trzy etapy życia duszy ludzkiej na 9 poziomów. To właśnie z tego dzieła pochodzi również związek frazeologiczny – „sceny dantejskie”.
Faktycznie Dante ma nietuzinkowe poczucie humoru, lubię czasami poczytać jego twórczość