Aleksander Puszkin – co powinieneś wiedzieć o tym poecie?

Aleksander Puszkin do jeden z najbardziej znanych poetów rosyjskich. Puszkin był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli romantyzmu. Poeta był też reformatorem języka rosyjskiego. Jego twórczość jest znana i ceniona na całym świecie

Aleksander Puszkin – podstawowe informacje o poecie

Nie da się ukryć, że Puszkin miał niebanalną osobowość. Wpływ na to z pewnością miały korzenie poety. Jego pradziadek Abram Hannibal był czarnoskórym niewolnikiem. Dzięki swojej inteligencji i sprytowi zdobył zaufanie cara Piotra l. Dzięki temu otrzymał nie tylko wolność, ale i szlachectwo. Kolejną ważną osobą w życiu Puszkina była jego niania. To właśnie dzięki, tej prostej kobiecie Puszkin poznał kulturę ludową. Jej wpływy możemy zauważyć w wielu działach Puszkina, na przykład w poemacie „Rusłan i Ludmiła”.

W pewnym okresie życia Puszkin został oskarżony o działalność przeciwko caratowi. Poeta miał sporo szczęścia. Został zesłany na południe Rosji, to majątku matki. Gdzie właściwie mieścił się jego dom rodzinny. Car musiał mieć ogromną słabość do twórczości Puszkina. Poeta został zwolniony z cenzury i władca osobiście cenzurował nowe utwory. Równie interesujące było życie prywatne poety. Ożenił się z Natalią Gonczarową. Po sześciu latach małżeństwa, na skutek intrygi dworskiej poeta musiał bronić honoru swojej ukochanej. A w tamtych czasach tego typu sprawy rozwiązywano za pomocą pojedynków.

W tym przypadku pojedynek miał tragicznie skutki dla Puszkina

Poeta został ciężko ranny. Po dwóch dniach cierpień. Żona do końca życia dbała o spuściznę po mężu. Życie Puszkina było krótkie, ale poeta zdążył się zapisać w historii nie tylko rosyjskiej, ale i światowej literatury.

One thought on “Aleksander Puszkin – co powinieneś wiedzieć o tym poecie?

Dodaj komentarz