Recenzja książki „Śmierć grubej Berty, czyli jak skutecznie zabić w sobie grubasa” Agnieszka Czerwińska

Agnieszka, choć tak naprawdę kiedyś Beata. Dziś osiągnęła sukces i waży 60 kg, ale nazywa siebie „grubasem na diecie”. Podkreśla, że uzależnienie od jedzenia jest równie poważne jak inne, jednak trudniejsze od alkoholizmu lub narkomanii. Z jedzeniem trudniej zerwać, ponieważ trzeba jeść, żeby żyć.

O książce Agnieszki Czerwińskiej

Książka Agnieszki Czerwińskiej „Śmierć grubej Berty, czyli jak skutecznie zabić w sobie grubasa” jest niezwykle szczerym opisem zmagań z otyłością i walką o swoje zdrowie, życie i godność. Podczas diety prowadziła pamiętnik, pisząc felietony. Dzięki temu miała wsparcie osób w podobnej sytuacji. Autorka wierzy, że książka pomoże osobom w walce z otyłością, i być może, zwróci uwagę rodziców otyłych dzieci na problem. Wierzy także, że pozwoli zrozumieć skomplikowany świat ludzi otyłych.

Bohaterka od urodzenia była słodkim pączusiem, któremu nie żałowano jedzenia. W wieku 13 lat ważyła tyle, co dorosły mężczyzna. Jednak nikt z dorosłych nie zauważył problemu. Przez rówieśników zaś była wyśmiewana i przezywana jak tytułowa bohaterka „gruba Berta”. Symbolicznej śmierci „grubej Berty” dokonała po uzyskaniu pełnoletności, zmieniając imię. Punktem zwrotnym natomiast w życiu Agnieszki była śmierć ukochanej mamy. Otyłość u matki bohaterki doprowadziła do wielu chorób. Samotna i rozpaczona (ojciec zmarł rok wcześniej) rozwódka, stanęła przed wyborem. Przegrać życie i pogrążyć się w mroku oraz otyłości lub wygrać ze swoimi słabościami. Wybrała to drugie, czego dowodem jest książka, przedstawiająca proces „uśmiercania grubej Berty”. Bohaterka fenomenalnie opisuje zmagania z niską samooceną, brakiem wiary w siebie oraz traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa (bezpodstawny areszt ojca na wiele miesięcy). Książka jest psychologicznym studium- wnikliwej obserwacji swoich emocji i stanów. Ukazuje długą i ciężką drogę do upragnionej sylwetki.

Więcej recenzji książek polskich i zagranicznych autorów można znaleźć na portalu https://www.topksiazki.pl/.